NK Lokomotiva Zagreb je nogometni klub iz Zagreba.

Lokomotiva je osnovana 1914. godine u Zagrebu pod imenom Željezničarski nogometni klub "Victoria". Nakon Prvog svjetskog rata obnovljen je nogometni klub pod novim imenom - "Željezničar". Pod tim se imenom nogometaši natječu tijekom međuratnog razdoblja, da bi od kraja Drugog svjetskog rata klub uzeo ime Lokomotiva.

Nogometni klub Lokomotiva nalazi se u zagrebačkom naselju Kajzerica u Novom Zagrebu. Trenutno se natječe u 1. HNL.

Ranih predesetih godina Lokomotiva je u vrhu tadašnje Prve savezne lige. Godine 1952. predvođena legendama Vladom Čončom i Otom Bobekom osvaja treće mjesto iza Hajduka i Crvene zvezde. No, kako se vodstvo Lokomotive nije dalo potpuno podjarmiti i uklopiti u tadašnji partijski nogometni sistem, zanemarena je i ispada 1957. godine u niže razrede.

Stogodišnji klub s Kajzerice devedesetih je bio gotovo ugašen i zaboravljen. Skoro ga je snašla sudbina mnogih hrvatskih nogometnih klubova koji su se unatoč respektabilnoj povijesti i značaju ugasili. No, nakon 100 godina postojanja klub ostvaruje zavidan uspjeh.

Rezultatski, Lokomotiva je u najbržem roku od niželigaša postala sudionik elitnog hrvatskog natjecanja. Otkako je u sezone 2009./2010. ušla u prvu ligu, Lokomotiva je postala respektabilni prvoligaš koji se uvijek nalazi negdje pri vrhu. Lokomotiva je ostvarila u sezoni 2012/2013 i sezoni 2019/2020 najveći uspjeh u novijoj povijesti kluba: završili su ligu kao drugi na ljestvici te su igrali finale hrvatskog Kupa.

No najveći Lokomotivin uspjeh nije samo rezultatske naravi.  Naime, Lokomotiva je u posljednjih pet godina izgradila infrastrukturu na kojoj bi pozavidjeli mnogi europski klubovi. Trening kamp s jednim od najmodernijih terena s umjetnom travom, reflektorima i svim ostalim pripadajućim sadržajima danas ponosno stoje na zagrebačkoj Kajzerici. Uređene su prostorije Uprave, svlačionice i okoliš. Radovi na dva nova terena s nadvodnjavanjem su pri kraju.

Djeca Lokomotive sada treniraju na možda najmodernijem terenu s umjetnom travom ne samo u Zagrebu već u cijeloj državi. To je ulaganje u budućnost Lokomotive i u imovinu Grada Zagreba. S obzirom da je NK Lokomotiva koncesijski korisnik zemljišta na Kajzerici, Klub se potvrdio kao kvalitetan partner jer su vlastita sredstva uložili u imovinu Grada Zagreba. Vrijednost ulaganja iznosi preko 14 mil. kuna i sada su stvoreni osnovni preduvjeti  da dom NK Lokomotiva u svakom pogledu postane Kajzerica, da na toj lokaciji bude upravljačko i športsko srce Kluba.

Teško je zamisliti da su do prije svega pet godina, mještani doslovno dolazili u lov na zečeve i fazane na mjestu gdje danas profesionalno trenira preko 300 djece svih uzrasta u uvjetima kakve danas imaju klubovi u našoj regiji koji se mogu nabrojati na prste jedne ruke.

Lokomotiva je izgradila modernu infrastrukturu koja će ponosno trajati generacijama, infrastrukturu koja je oplemenila i obogatila vizuru Kajzerice, tereni na kojima će se u iznadprosječnim uvjetima tisuće zagrebačkih školaraca kroz godine rekreirati, trenirati, te će poneki vjerojatno stasati u nogometne zvijezde.

Unatoč teškom razdoblju u kojem se nalazimo, lošem gospodarskom stanju i globalnoj financijskoj krizi, klub s Kajzerice odužio se svom naselju na najlijepši mogući način, ne misleći pritom samo na jednokratni, instant, rezultatski uspjeh svoje seniorske momčadi u prvoj ligi, već investirajući u dugoročni razvoj.

Uprava kluba se nada da će se uskoro pokrenuti pitanje izgradnje manjeg stadiona na području Novog Zagreba koji bi osigurao osnovne preduvjete za daljni razvoj NK Lokomotiva.

_________________________________________________________________

Nadzorni odbor:

Andrija Rašić
Nenad Strugar
Miroslav Lovrić

Izvršni odbor:

Predsjednik: Tin Dolički
dopredsjednik: Mario Kišić
dopredsjednik: Jurica Čabraja
član Izvršnog Odbora: Božidar Šikić
član Izvršnog Odbora: Dennis Gudasić

Sljedeća utakmica

11. Kolo HRVATSKI TELEKOM PRVA LIGA
Subota, 02.10.2021, 17:00h
Stadion: Kranjčevićeva
NK Lokomotiva
NK Slaven Belupo
Raspored i rezultati

HRVATSKI TELEKOM PRVA LIGA  2021./2022.

1. HNK Rijeka 9 6 2 1 19 : 12 20
2. NK Osijek 10 6 2 2 14 : 9 20