NK Lokomotiva Zagreb je nogometni klub iz Zagreba.

Lokomotiva je osnovana 1914. godine u Zagrebu pod imenom Željezničarski nogometni klub "Victoria". Nakon Prvog svjetskog rata obnovljen je nogometni klub pod novim imenom - "Željezničar". Pod tim se imenom nogometaši natječu tijekom međuratnog razdoblja, da bi od kraja Drugog svjetskog rata klub uzeo ime Lokomotiva.

Nogometni klub Lokomotiva nalazi se u zagrebačkom naselju Kajzerica u Novom Zagrebu. Trenutno se natječe u 1. HNL.

Ranih predesetih godina Lokomotiva je u vrhu tadašnje Prve savezne lige. Godine 1952. predvođena legendama Vladom Čončom i Otom Bobekom osvaja treće mjesto iza Hajduka i Crvene zvezde. No, kako se vodstvo Lokomotive nije dalo potpuno podjarmiti i uklopiti u tadašnji partijski nogometni sistem, zanemarena je i ispada 1957. godine u niže razrede.

Stogodišnji klub s Kajzerice devedesetih je bio gotovo ugašen i zaboravljen. Skoro ga je snašla sudbina mnogih hrvatskih nogometnih klubova koji su se unatoč respektabilnoj povijesti i značaju ugasili. No, nakon 100 godina postojanja klub ostvaruje zavidan uspjeh.

Rezultatski, Lokomotiva je u najbržem roku od niželigaša postala sudionik elitnog hrvatskog natjecanja. Otkako je u sezone 2009./2010. ušla u prvu ligu, Lokomotiva je postala respektabilni prvoligaš koji se uvijek nalazi negdje pri vrhu. Lokomotiva je ostvarila u sezoni 2012/2013 i sezoni 2019/2020 najveći uspjeh u novijoj povijesti kluba: završili su ligu kao drugi na ljestvici te su igrali finale hrvatskog Kupa.

Lokomotiva je u zadnjoj dekadi izgradila infrastrukturu na kojoj bi pozavidjeli mnogi europski klubovi. Trening kamp s jednim od najmodernijih terena s umjetnom travom, reflektorima i svim ostalim pripadajućim sadržajima danas ponosno stoje na zagrebačkoj Kajzerici. Uređene su prostorije Uprave, svlačionice, popratne prostorije, indoor i outdoor teretana i okoliš.

To je ulaganje u budućnost Lokomotive i u imovinu Grada Zagreba. S obzirom da je NK Lokomotiva koncesijski korisnik zemljišta na Kajzerici, Klub se potvrdio kao kvalitetan partner jer su vlastita sredstva uložili u imovinu Grada Zagreba. Vrijednost ulaganja iznosi preko 14 mil. kuna i sada su stvoreni osnovni preduvjeti  da dom NK Lokomotiva u svakom pogledu postane Kajzerica, da na toj lokaciji bude upravljačko i športsko srce Kluba.

Teško je zamisliti da su do prije svega petnaestak godina mještani doslovno dolazili u lov na zečeve i fazane na mjestu gdje danas profesionalno trenira preko 300 djece svih uzrasta u uvjetima kakve danas imaju klubovi u našoj regiji koji se mogu nabrojati na prste jedne ruke.

Lokomotiva je izgradila modernu infrastrukturu koja će ponosno trajati generacijama, infrastrukturu koja je oplemenila i obogatila vizuru Kajzerice, tereni na kojima će se u iznadprosječnim uvjetima tisuće zagrebačkih školaraca kroz godine rekreirati, trenirati, te će poneki vjerojatno stasati u nogometne zvijezde.

Unatoč teškom razdoblju u kojem se nalazimo, lošem gospodarskom stanju i globalnoj financijskoj krizi, klub s Kajzerice odužio se svom naselju na najlijepši mogući način, ne misleći pritom samo na jednokratni, instant, rezultatski uspjeh svoje seniorske momčadi u prvoj ligi, već investirajući u dugoročni razvoj.

Nadzorni odbor:

Miroslav Lovrić
Nenad Strugar
Marko Smiljanić

Izvršni odbor kluba sačinjavaju predsjednik, dr. Miroslav Gluhinić, dopredsjednici Hrvoje Filipović i Jurica Čabraja, te članovi Izvršnog odbora Božidar Šikić i Dennis Gudasić.

Predsjednik: dr. Miroslav Gluhinić
dopredsjednik: Jurica Čabraja